Korzystając z zaproszenia komandora UKZ Lamelka - Pani Hanny Kajety, uczniowie Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej wzięli udział w warsztatach sportowych z cyklu „Dzień pod żaglami”.
Wcześniej jednak, podczas specjalnego spotkania szkolni medaliści – Tymoteusz Roszkowski i Patryk Ulaczyk podzielili się z zgromadzonymi swoją żeglarską pasją.
Następnie uczniowie klas III i IV udali się do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, gdzie uczestniczyli w zajęciach plastycznych o tematyce marynistycznej, stacjach zadaniowych, na których wykazywali się zarówno wiedzą ogólną, jak i sprytem oraz odbyli rejs żaglówką.
Mamy nadzieję, że wśród dzieci znajdą się niedługo kolejni pasjonaci żeglarstwa.
Od listopada rozpoczęliśmy w naszej szkole tj. Zespół Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej zajęcia pozalekcyjne Koła Sindbada Żeglarza dotyczące edukacji żeglarskiej. Celem zajęć jest zaszczepianie wśród dzieci pasji do żeglarstwa, kształtowanie pozytywnych postaw oraz czerpanie radości z aktywności sportowej i rozwoju osobistego. Zajęcia prowadzi instruktor Grzegorz Formela z Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego LAMELKA Kartuzy . Odbywają się one w czwartki, a uczestniczy w nich 15-cioro dzieci. Przyszli żeglarze poznają podstawowe pojęcia związane z żeglarstwem, budową jachtu, uczą się wiązania węzłów marynarskich, dowiadują jak przygotować łódkę do wyjścia na wodę. Dodatkową atrakcje stanowią wyjścia na Marinę do Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu na Złotej Górze, gdzie młodzi żeglarze odbywają zajęcia praktyczne przy łódkach. Podczas zajęć uwzględniających zainteresowania uczniów obowiązuje swobodna atmosfera i współdziałanie. Udział w zajęciach przyczynia się do wszechstronnego rozwoju dzieci oraz jest ciekawą formą zajęć edukacyjnych. O efektach świadczą poniższe zdjęcia.
Podczas zajęć grupowych – kulinarnych i plastycznych dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 "Niezapominajka" w Słupsku wykonały statki z upieczonych gofrów. Następnie po wysłuchaniu opowiadania nt. morskich przygód wykonały wspólnie prace plastyczne – statki.
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku w grupie Niezapominajki zostały przeprowadzone morskie zajęcia. Wstępem do zajęć było wsłuchiwanie się przedszkolaków w szum morza. Następnie dzieci oglądały zdjęcia i atrybuty związane z morzem, dowiedziały się również jak cenne dla nas wszystkich jest Morze Bałtyckie. Dzieci z radością ćwiczyły buzie naśladując morskie zwierzęta, przeliczały rybki, układały sekwencje na materiale tematycznym oraz naśladowały poruszanie się niektórych morskich zwierzą. Podczas zajęć artystycznych Niezapominajki wykonały pracę plastyczną pt.: ,,Moje wymarzone rybki w akwarium” .
Agata Rojek
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 12 "Niezapominajka" w Słupsku rozmawiały na temat soli. Dlaczego w morzu jest sól i skąd ją bierzemy? Wspólnie z nauczycielką przygotowały roztwór soli, słoiki i założyły hodowlę kryształków.
Dzieci z Zespołu Szkolno–Przedszkolnego nr 1 w Malborku uczęszczające na świetlicę uczestniczyły w zajęciach z edukacji morskiej. Uczestnicy zajęć dowiedzieli się jaką trasą można dojechać z Malborka nad morze i ile czasu zajmie im ta podróż. Poznali rodzaje statków, określili wady i zalety transportu morskiego. Dzieci przez chwilę stały się właścicielami statków marzeń. Zaprojektowały wymarzony statek wykonując prace plastyczne. Techniką orgiami wykonały łódki z papieru.
Agata Rojek
W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku powstała „Morska choinka”. Uczniowie połączyli symbol zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia z symbolami, które kojarzą się im z morzem. Tak właśnie powstała nasza „Morska Choinka”. Każda z klas przygotowała jedną ozdobę marynistyczną, która ozdobiła symbol zbliżających się świąt - drzewko bożonarodzeniowe.
Agata Rojek
9 grudnia 2019 r. w Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku, podczas 9. posiedzenia Pomorskiej Rady Oświatowej 8 szkół uczestniczących w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej (PPEM) odebrało z rąk Józefa Sarnowskiego - członka Zarządu Województwa Pomorskiego oraz Adama Krawca - dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Certyfikaty udziału w PPEM.
W Przedszkolu Miejskim nr 12 "Niezapominajka" w Słupsku odbyły się warsztaty bursztynowe. Dzieci dowiedziały się skąd pochodzi bursztyn, jakie są jego rodzaje i jak można go wykorzystać. Było bardzo ciekawie.
Czytaj więcej: Szanty i pieśni kubryku - wychowanie przez śpiewanie
29 listopada 2019 roku odbył się VI Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej „Marina 2019”, do którego zgłoszono 21 solistów oraz 9 zespołów ze szkół podstawowych i placówek kultury z województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego.
Cele konkursu to: propagowanie tradycji morskiej w piosence, wspieranie działań Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej, rozwijanie zainteresowań muzycznych młodzieży, stworzenie możliwości współzawodnictwa artystycznego wśród uczniów, wymiana doświadczeń pedagogicznych i poszerzenie literatury wokalnej dla młodzieży, prezentacja utworów najbardziej wartościowych pod względem artystycznym.
Czytaj więcej: VI Pomorski Festiwal Piosenki Marynistycznej MARINA 2019
13 listopada w gdyńskiej siedzibie Pomorskiego Związku Żeglarskiego spotkali się nauczyciele zaangażowani w realizację Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Tym samym zainaugurowano kolejny sezon działalności Sieci szkolnych animatorów edukacji morskiej PPEM. W tym roku w Programie wezmą udział dzieci i nauczyciele z 75 placówek oświatowych z terenu województwa pomorskiego. 41 z nich będzie kontynuować pracę w tym projekcie. 29 placówek weźmie udział w PPEM po raz pierwszy.
Czytaj więcej: Animatorzy edukacji morskiej spotkali się w Gdyni
ORGANIZATORZY:
Szkoła Podstawowa nr 35 z Oddziałami Sportowymi im. Jana Parandowskiego w Gdańsku
UCZESTNICY:
Dzieci i młodzież szkół podstawowych klas IV-VIII z województwa pomorskiego
Oceniane w dwóch grupach wiekowych:
klasy IV-VI
klasy VII-VIII
Nadsyłanie zdjęć do 30 listopada 2019 r.
Czytaj więcej: WOJEWÓDZKI KONKURS FOTOGRAFICZNY „OLIWA” – XIX EDYCJA
W Szkole Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie uczniowie prezentowali wykonane plakaty, lapbooki oraz prezentacje multimedialne ukazujące sylwetki polskich najwybitniejszych żeglarzy. Prelekcje ukazywały zarówno historię życia, wiele ciekawostek jak i dokonania „morskich wilków”. Sylwetkę pioniera polskiego żeglarstwa i wychowania morskiego gen. Mariusza Zaruskiego.
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Romualda Traugutta w Wojanowie z kółka turystyczno-geograficznego stali się meteorologami! W czasie zajęć terenowych mierzyli prędkość wiatru, odczytywali skalę Beauforta, prowadzili obserwację zachmurzenia i uczyli się na podstawie rodzaju chmur przewidywać zmiany pogody. Potrafią także odczytywać meteorogramy. Żadna pogoda ich już nie zaskoczy!
Emilia Nowakowska
Uczestnicy Koła Edukacji Morskiej działającego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 1 w Malborku, przygotowują się do nowych wyzwań jakie ich czekają w ramach Pomorskiego Programu Edukacji Morskiej. Podczas zajęć wspólnie opracowywali działania, które będą realizowane w szkole. Zadania te mają na celu propagowanie tematyki związanej z edukacją morską, poznawanie nadmorskiego potencjału naszej „małej ojczyzny” – Pomorza. Na ostatnich zajęciach uczniowie zajęli się organizacją konkursu plastycznego dla przedszkolaków pod hasłem „Moja wymarzona złota rybka”.
Agata Rojek
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 1 w Malborku drugi rok bierze udział w Pomorskim Programie Edukacji Morskiej. Przedszkolaki w tym roku szkolnym rozpoczynają swoją morską podróż. Jeden dzień w tygodniu jest dniem morskim poświęcony tematyce związanej z szeroko rozumianą edukacją morską. Grupa Stokrotki pod kierunkiem pani Anny Ościłowskiej dnia 13 listopada rozpoczęła swoją przygodę morską. Na pierwszych zajęciach Stokrotki zaczęły poznawać swoją pomorską tożsamość. Dowiedziały się jakim darem dla Pomorza jest Morze Bałtyckie. Dzieci na zajęciach artystycznych wykonały rybkę pływającą w morzu. Fale namalowane zostały przy mocy szablonów i farb, a rybki powstały z połączenia magicznych trójkątów. Tego dnia również przy pomocy rybek Stokrotki rozwiązywały zdania matematyczne.
Agata Rojek
Lubisz rybę? Jeśli nie, to wiele tracisz, a jeśli tak, to w Szkole Podstawowej nr 1 w Sierakowicach dowiesz się, jakie z tego czerpiesz korzyści. Przez cały dzień bowiem w szkole działa się „Akcja ryba”, organizowana przez Koło Edukacji Morskiej Florek. Akcja ma na celu promowanie jedzenia ryb, uczniowie rozdawali na przerwach naklejki z informacjami o wartościach odżywczych zawartych w rybach. Na dolnym holu jest również gazetka, na której znajdują się informacje i dowcipy o Rybach.
Uczniowie z Morskiej Szkoły Podstawowej im. A. Doby w ramach współpracy z Morską Fundacją Historyczną zwiedzali z przewodnikiem tereny Stoczni Gdańskiej. Podopieczni naszej szkoły zebrali garść faktów z życia Stoczni i mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych eksponatów związanych z jej historią.
W Lokalnym Ośrodku Wiedzy i Edukacji (LOWE) CKZ i U nr 3 odbył się dla słuchaczy Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych z udziałem zaproszonych Gości wykład „KRESY – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”, przeprowadzony przez p. Katarzynę Underwood z Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Oddziału IPN Gdańsk. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele ZG Gdańskiego Koła Związku Sybiraków, Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej oraz Fundacji Oświatowej im. gen. pil. Stanisława Karpińskiego.
Czytaj więcej: „KRESY – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”
Odwiedza nas 58 gości oraz 0 użytkowników.