Specjalny pakiet edukacyjny opowiadający o historii i okolicznościach powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej trafił do wszystkich szkół ponadpodstawowych w naszym województwie. Przekazane materiały – m.in. film dokumentalny, folder historyczny oraz scenariusze lekcji – mogą być wykorzystane przez nauczycieli historii.
Dziś o godzinie 10.00 w sali im. Lecha Bądkowskiego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego zostaną podpisane deklaracje dotyczące zakupu 100 łodzi żaglowych w związku ze 100-leciem zaślubin Polski z morzem!
Akcja „Bałtycka Odyseja" odbywa się w ramach edukacyjnego programu „Recykling Rejs”. Grupa wolontariuszy raz w miesiącu wyruszy na weekend nad Bałtyk, by w ramach tej akcji sprzątać kolejne 50-kilometrowe odcinki wybrzeża. Kierować się będą na wschód aż do Piasków na Mierzei Wiślanej, gdzie odbędzie się podsumowanie wyprawy. Akcja potrwa przez dziewięć miesięcy.
Zaślubiny Polski z Morzem, które miały miejsce w Pucku 10 lutego 1920 roku to najbardziej znany i symboliczny akt powrotu Państwa Polskiego nad morze. Pamiątką tego wydarzenia był słup zaślubinowy, na którym umieszczono wizerunek orła oraz wyryto datę wydarzenia. Replika zniszczonego w 1939 r. obelisku znajduje się dziś w porcie rybackim, obok popiersia gen. Józefa Hallera, które wykonał w 2002 roku rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz. To w puckim porcie rybackim co roku odbywają się główne uroczystości upamiętniające kolejne rocznice zaślubin.
Czytaj więcej: Obchody 100-lecia Zaślubin Polski z Morzem w Pucku
Polecamy najnowszy numer „Magazynu Pomorskie”, który poświęcony jest 100-leciu powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej i zaślubin Polski z Bałtykiem
Więcej informacji na stronie
Odwiedza nas 53 gości oraz 0 użytkowników.